Ogród-poradnik.

Projektowanie ogrodu.

Najważniejszy jest projekt ogrodu !

Piękny i zdrowy ogród jest nagrodą za liczne wysiłki i starania, ale na szczeście prace te nie muszą okazać się złem koniecznym, wystarczy tylko dobrze wszystko zaplanować, by ogród stał się oazą i miejscem relaksu przez cały rok.

    Zanim rozpoczną się prace ważne jest by zastanowić się jaką rolę ma pełnić ogród ( w jakich miejscach mają być poprowadzone ścieżki, jak dużą przestrzeń zajmie trawa, a jaką kwietne rabaty, czy będzie w nim miejsce na oczko wodne, strumień czy kaskadę, czy ma być to ogród warzywno-owocowy, czy może teren ma mieć charakter typowo rekreacyjny? ). Najprostszą metodą jest wstępne wykonanie planu, projekt ogrodu nie musi być od razu profesjonalnie przygotowany, ważne jest by były w nim zawarte najważniejsze elementy przestrzeni.

Sposób zagospodarowania ogrodu powinien zależeć od trybu życia jaki prowadzą właściciele i najczęściej staje się przedłużeniem, kontynuacją stylu panującego we wnętrzu domu. Wiele domów jest tak usytuowanych, że do zaprojektowania jest przestrzeń zarówno od frontu, jak i z tyłu budynku. Wówczas należy przemyśleć jakie funkcje mają spełniać te dwa odmienne ogrody i stosując się do tych zasad określać ich wygląd. Dobry projekt ogrodu musi uwzględniać też samo położenie domu, nasłonecznienie terenu, warunki klimatyczne i atmosferyczne, oraz rodzaj gleby. Wykonując projekt ogrodu powinno się pamiętać o utrudnieniach na stałe wpisanych w krajobraz. Sąsiadujące z działką wysokie budynki mogą rzucać cień, co może być przyczyną opuźnienia wzrostu roślin, ogród na skarpie ładnie wygląda, lecz założenie rabaty na takim terenie wiąże się z budową murów oporowych, a tą pracę najlepiej jest już zlecać fachowcom. Należy również pamiętać by w porę zapobiec nachyleniu powierzchni ogrodu w kierunku domu, gdyż moze to być w przyszłości dużym problemem przy odprowadzaniu nadmiaru wody z terenu, szczególnie w czasie wiosny i zimy. Dobry projekt ogrodu, to kompozycja elementów, które zarówno są dla siebie kontrastowe, jak i harmonijnie współgrają ze sobą. Zestawianie delikatnych kwiatów, czy krzewów z ciężkim, betonowym murem nie jest łatwe. Ważne jest by znaleść punkt cetralny ogrodu, przyciągający wzrok. Może to być oczko wodne, strumień, czy kwietna rabata. Stała równowaga pomiędzy domem a ogrodem jest możliwa dzięki umiejętości dobrego wyboru roślin i elementów dekoracyjnych, które będą ze sobą spójne.

Plan ogrodu.

Projektowanie ogrodu z planem !

Dzięki pomiarom terenu będzie możliwe wykonanie planu w odpowiedniej skali. Siatka terenu ułatwi dobór wielkości elementów tworzących przestrzeń ogrodu.

    Mając wstępny pomysł na aranżacje przestrzeni należy wykonać projekt ogrodu w skali. Najłatwiejszym sposobem na jego wykonanie jest skorzystnie z dokumentów geodezyjnych. Jeżeli plan wykonany jest w odpowiedniej skali i po dokładnej analizie terenu, elementy budujące przestrzeń z łatwością dadzą się przenieść do prawdziwego ogrodu. Sukces w planowaniu zależy w dużej mierze od umiejętności przestrzennego myślenia, jeżeli jadnak są z tym problemy najprościej jest wprowadzić do projektu zasadnicze, najważniejsze motywy, a pozostałe elementy można dodawać póżniej.

Po naniesieniu na projekt linii wyznaczających obszar działki, oraz umiejscowienia domu na jej terenie, można nanosić na plan pozostałe elementy. Wyznaczając miejsca takie jak; oczko wodne, taras, czy altanę trzeba mieć na uwadze wygodę użytkowników. Często juz sama powierzchnia działki, wskazuje na rodzaj układu, który należy zastosować. W niewielkich ogrodach miejskich, otoczonych sąsiadującymi budynkami pasuje wzór o prostych krawędziach i kątach, który jest odbiciem wyglądu otoczenia. W przypadku większych ogrodów można pozwolić sobie na linie krzywe, miękkie kształty rabat i ścieżek, ale w dalszym ciągu elementy przestrzeni muszą być spójne i dopasowane do otoczenia. Plan terenu jest jak szachownica, złożona z trawników, rabat, altanek. Tworząc siatkę ogrodu ogranicza się problemy w aranżacji i pozwala poprawnie kształtować wygląd terenu i przestrzeń widzianą z wnętrza budynku.drenowanie ogrodów

stat4u